Ekonomi

Kıyıköy’de Lüfer Bolluğu

KIRKLARELİ’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesindeki balıkçılar, Karadeniz’de lüfer bolluğunun ava çıkanları sevindirdiğini söyledi.

Lüfer, Kırklareli’nin Karadeniz kıyısındaki Kıyıköy beldesinde balıkçıların ağlarına en çok yakalanan balık türüdür. 21 yıldır Kıyıköy’de balıkçılık yapan Oğuz Çevik, bu yıl daha fazla lüfer yakaladıklarını belirterek, “Bu yıl bir miktar lüfer bolluğu var. Fiyatı balığın gramına ve büyüklüğüne göre değişiyor, 100 ila 500 lira arasında satılıyor.” Lüferin her balıkçıyı mutlu etmediğini belirten Çevik, “Herkesin imkanı olmadığı ve masrafları çok yüksek olduğu için denize çıkamıyorlar. Büyük tekneler ve gırgırlar az yakalıyor. Herkese yetecek kadar lüfer var. Ancak bu yıl bu yeterli değil.”

Batı Karadeniz’de bu dönemde palamut bulunmadığını belirten Çevik, “Bu sene palamut yoktu, geçen sene palamut biraz büyüktü. Sanırım sular soğuk olduğu için havyar tutmadı. Biz giderken. Bu tarafa havyar dökmek için balıkların bu tarafa göç etmediğini, Anadolu yakasına göç ettiğini, “O tarafa göç ettiğinde havyarını oraya döktü” dedi.

camliyayla-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu