Haber

Rusya: Afrika’ya yönelik tahıl planı konusunda Türkiye ile anlaştık

Rusya, Türkiye’nin, Katar’ın mali desteğiyle Rus tahılının Türkiye üzerinden fakir Afrika ülkelerine taşınması planını prensip olarak onayladığını duyurdu. Rusya’nın planı, 1 milyon ton tahılın indirimli fiyatla Türkiye’ye gönderilmesini ve orada işlendikten sonra Afrika ülkelerine taşınmasını içeriyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Grushko ise planla ilgili prensipte anlaşmaya varıldığını, yakın gelecekte tüm tarafların sevkiyatın teknik detayları üzerinde çalışmaya başlayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Temmuz ayında Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasını askıya almasının ardından gündeme getirdiği planla ilgili de olumlu görüş bildirdi. Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda geçen yıl temmuz ayında hayata geçirilen anlaşmayı, Batı yaptırımlarının tahıl ve gübre ihracatında yarattığı sorunlar nedeniyle askıya almıştı. Anlaşma kapsamında ihraç edilen Ukrayna tahılının değerli kısmının gelişmiş ülkelere ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gittiğini belirten Moskova, kendi tahılını fakir Afrika ülkelerine ücretsiz veya indirimli fiyatlarla göndermeyi planladığını duyurdu.

TÜRKİYE’DEKİ DEĞİRMENLERDE ÖĞÜTÜLECEK UN HALİNE GETİRİLECEK

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 4 Eylül’de Soçi’de yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Putin’le imzaladığı Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasına geri dönmesi için BM’nin önerdiği yeni planı görüştüklerini ve güzel bir sonuca ulaşmayı umduklarını söyledi. kısa sürede beklentileri karşılayacaktır. dedi.

Rusya’nın Afrika ülkelerine 1 milyon ton tahıl gönderme planına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Putin, ‘Biz bu 1 milyon ton tahılı fakir ülkelere göndermeye hazırız, bunun için tüm lojistik çalışmaları yaptık. Biz de bu lojistik çalışmalarımızla bu adımı atmaya hazırız’ dedik.’Biz Türkiye olarak burada ne yapmamız gerekiyorsa yaparız, sizlerden gelecek tahılları da değirmenlerimizde öğütüp gönderebiliriz’ dedik. Afrika’nın fakir ülkelerine un şeklinde dağıtacağız’ dedik ve bu konularda mutabakata vardık. (DW Turkish)

madenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu