Haber

Netanyahu’dan ‘7 Ekim’ sorusuna yanıt: Zamanı gelecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin CNN televizyon kanalında 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Netanyahu, 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ saldırısını engelleyememesinin sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceği sorusuna yanıt vermekten kaçındı. CNN’den Dana Bash’e konuşan Netanyahu, savaş bittiğinde şunları söyledi: bitti, sıra böyle zor sorulara cevap vermeye gelecek.

‘BÜTÜN BU SORULARA CEVAP VERECEĞİZ’

İsrail Başbakanı soruya verdiği yanıtta bunun sorulması gereken bir soru olduğunu kabul etti ancak ülkenin artık Hamas’ı yenme hedefi etrafında birleşmesi gerektiğini ifade etti. “Bütün bu sorulara cevap vereceğiz” diyen Binyamin Netanyahu, “Artık ülkeyi tek bir hedef etrafında, zafer kazanma hedefi etrafında birleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Zafere odaklanalım. Bu şu anda benim sorumluluğum.”

Gazze’de Kassam Tugayları ve diğer Filistinli grupların rehin tuttuğu kişilerle ilgili konuşan Netanyahu, rehinelerin serbest bırakılması için 7/24 ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Netanyahu, bunun ‘Hamas’ın yok edilmesi’ ile birlikte ikinci hedef olduğunu belirtti. Ateşkes davetlerine değinen İsrail Başbakanı, ‘çatışmada kabul edeceği tek duraklamanın rehinelerin serbest bırakılacağı bir duraklama olacağını’ söyledi.

‘BU TAM HAMAS’IN İSTEDİĞİ ŞEYDİ’

İsrail Başbakanı Netanyahu ise günlerce sürebilecek bir ara verilmesine izin verip vermeyeceği yönündeki soruya, “Bu bir ara değil. Eğer çatışmaların durdurulmasından bahsediyorsanız Hamas’ın istediği de tam olarak budur.” Netanyahu, Hamas’ın bu uzatılmış molaları malzemelerini yenilemek için kullanacağını iddia etti. Netanyahu, “Hamas kendilerine karşı savaşı dağıtacak sonsuz araç istiyor.” Gazze’deki hastanelerin durumu da sorulan Binyamin Netanyahu, İsrail’in sahada güvenli koridorlar açarak hastalara yardım ettiğini iddia ederek Hamas’a ‘dokunulmazlık’ sağlanmayacağını söyledi.

Sivil ölümlerden Hamas’ı sorumlu tutan Binyamin Netanyahu, saldırılar ve yakıt yetersizliği nedeniyle hizmet dışı kalan Şifa Hastanesi ile ilgili “Hastaları oradan çıkaramamamız için hiçbir neden yok” dedi.

‘YİNE AYNI TAVŞAN DELİĞİNE DÜŞECEĞİZ’

Çatışmaların sona ermesinin ardından Gazze Şeridi’nin nasıl yönetileceği sorusunu yanıtlayan Netanyahu, İsrail’in savaş sonrasında Gazze’deki rolünün “yönetmek ve ötesine geçmek” olacağını söyledi ancak bunun ne anlama geldiğini açıklamadı. Bunun “yeniden yapılanan bir sivil otoriteyle, bir nevi Filistin Otoritesi” ile olabileceğini anlatan Netanyahu, “Başka bir şey daha olmalı. Aksi halde yine aynı tavşan deliğine düşeceğiz ve aynı sonucu yaşayacağız. O günleri hatırlayın.” Filistin Yönetimi Gazze’deydi.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu