Haber

ABD’de öğrenciler ifade özgürlüğünün ihlali nedeniyle dava açtı

ABD’nin Florida eyaletinde, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve Filistin yanlısı bir öğrenci grubu, öğrencilerin eğitim görme haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle eyalet valisi Ron DeSantis ve Florida Üniversitesi aleyhine dava açtı. İfade özgürlüğü.

The Hill’in haberine göre dava, üniversite rektörünün okuldaki “grubun resmi tanınırlığının kaldırılması” kararına karşı açıldı.

ACLU’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, öğrencilerin anayasal hakkı olan “ifade özgürlüğü”nün üniversite yönetimi ve Vali DeSantis tarafından ihlal edildiği vurgulandı.

Üniversite Rektörü Raymond Rodrigues’in “DeSantis’e danışarak” verdiği talimat, ACLU ve öğrenci örgütünün ortak açıklamasına dayanıyordu. “Yerel öğrenci grupları ulusal kuruluşlarla olan bağlantıları nedeniyle cezalandırılamaz; hükümet, hoşlanmadığı veya kabul etmediği konuşmalar yapan öğrenci gruplarını seçici olarak seçemez.” bu şekilde ceza veremez, sansürleyemez.” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Öğrenci grubunun, yetkililerin grubu yasaklama girişimlerine karşı cesurca verdiği karar, güçlü bir mesaj veriyor. Okullarımızdaki sansür açıkça anayasaya aykırıdır.” Onun sözleri yer aldı.

habercatalpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu